Gabinet psychoterapii i wsparcia psychologicznego
Marta Bonar-Tarnawa • Łucja Chwastek

Psychoterapia psychodynamiczna

Komu pomagamy?
Pomoc psychoterapeutyczną oferujemy miedzy innymi osobom cierpiącym z powodu: zaburzeń lękowych, fobii, dolegliwości psychosomatycznych, zaburzeń zachowania, zaburzeń depresyjnych, zaburzenia nastroju, zaburzenia odżywiania, zaburzenia osobowości, problemów w zakresie funkcjonowania seksualnego, trudności w relacjach interpersonalnych, partnerskich, osobom znajdującym się w szeroko rozumianym kryzysie psychicznym.

Psychoterapia psychodynamiczna – na czym polegają spotkania?
Spotkania diagnostyczne (Wywiad strukturalny)
Po pierwszej konsultacji z psychoterapeuta, następuje kilka sesji (zazwyczaj 4-6) mają one charakter konsultacyjny. W czasie tych spotkań terapeuta przeprowadza wywiad strukturalny, który pozwala mu przyjrzeć się kluczowym obszarom funkcjonowania życia psychicznego pacjenta.

Diagnoza i zawarcie kontraktu
Po zakończonym wywiadzie, następuje spotkanie, w czasie którego psychoterapeuta przedstawia pacjentowi diagnozę jego problemu. Ustalony zostaje cel terapii oraz sposób dalszej współpracy. (Początkowo ustalone cele w trakcie trwania procesu terapeutycznego mogą ulec zmianie, co może wynikać z trudności ujawniających się dopiero w trwającym procesie psychoterapii). Następnie zawarty zostaje kontrakt terapeutyczny. To ważny element kończący etap konsultacji. Zawiera on w sobie reguły spotkań terapeutycznych (np. częstotliwość sesji, terminy spotkań, sposób odwoływania sesji, płatności, zasady poufności, poddawanie procesu terapeutycznego superwizji, czy urlop)

Psychoterapia
Po podpisaniu kontraktu rozpoczyna się właściwa. Od tego momentu terapeuta jest nieco mniej aktywny. To pacjent rozpoczyna sesję, swobodnie dzieli się z terapeutą swoimi myślami. Praca terapeutyczna oparta jest na budowaniu bezpiecznej relacji, dzięki której pacjent może zobaczyć swoją rzeczywistość zewnętrzną i wewnętrzną, uświadomić sobie wyparte emocje, a także poznać sposób radzenia sobie z nimi.